Зима приносить нам багато свят. У родинному колі важливо не лише гарно провести час, але й закласти здорові традиції. Коли дорослі розслабляються, діти засвоюють не найкращі звички дорослих.
Алкоголь у цифрах
Наливати підліткам чи просто дати спробувати алкогольні напої – це завжди погана ідея. За даними ВООЗ, у 2018 Україна займала перше місце у світі за рівнем дитячого алкоголізму. 87% українських школярів хоча б раз пили алкогольні напої, а 26% хлопців і дівчат вживають алкоголь кілька разів на місяць.
Центр громадського здоров’я наводить дані, що 85,7% усіх підлітків упродовж свого життя вживали алкогольні напої принаймні один раз. Кількість тих, хто вживав алкоголь у своєму житті десять і більше разів — 46,3%, що складає майже половину опитаних (більше тут: https://bit.ly/3CrCHZ7)
Вплив на здоров’я дитини
Людський мозок продовжує рости і розвиватися до 25 років. Часте вживання алкоголю може мати негативний вплив на ділянки мозку, які відповідають за навчання, пам’ять, мову, візуальне та просторове мислення.
Алкоголь
є причиною значної частки смертей до 21 року у США (у статистику включені смерті через ДТП, вбивства, передозування алкоголем, падіння, опіки, утоплення та самогубства);
є причиною нещасних випадків і травм;
може стати причиною аварій, агресивної чи насильницької поведінки;
підвищує ризик фізичного і сексуального насильства – вживання алкоголю неповнолітніми пов’язане з підвищеною ймовірністю стати жертвою або винним;
може призвести до проблем із законом, адже часто пов’язане з вживанням інших хімічних речовин.
Звички – з дитинства
Мав рацію Ціцерон, коли казав, що звичка – друга натура. Бо і з алкоголем все починається з дитинства. В літературі описане дослідження, яке показує, що ті, хто пробують алкоголь до 15 років, мають більш ніж у 5 разів більшу ймовірність розвитку алкоголізму пізніше в житті, порівняно з людьми, які пили лише після досягнення повноліття (більше тут: https://bit.ly/3WPDUBv)
Медики одностайні у рекомендаціях: підліткам до 18 років ВЗАГАЛІ не варто пробувати алкоголь.
Етиловий спирт, який міститься у алкогольних напоях, є отрутою. Просто пам’ятайте це, коли захочеться дати трішки скуштувати алкоголю своїй дитині.
Дітям дуже важлива думка батьків, вони набагато відкритіші до розмов про вживання алкоголю, ніж ви можете собі уявити.
Дослідження показують, що діти ставляться до вживання алкоголю так, як і батьки. Це лише одна з причин, чому Американська академія педіатрії (AAP) рекомендує батькам починати говорити з дитиною про вживання алкоголю краще раніше, ніж пізніше.
Як говорити з дітьми про спиртне
Такі бесіди можна розпочинати вже з 9-річного віку. У такий спосіб дитина зможе вчасно сформувати правильну позицію щодо алкоголю ще до досягнення підліткового віку.
Говоріть про це з дитиною спокійно, без засуджень.
Слухайте свою дитину стільки ж, скільки говорите самі.
Знайдіть правильний момент. Найкраще це робити тоді, коли ніхто нікуди не поспішає. Важливо ділитися і власними історіями, адже діти дуже цінують чесність.
У підлітка має скластися враження, що не вживати алкоголь у компанії – це абсолютно нормально і що ніхто не має права за це засуджувати.
Поводьте себе так, щоб дитина не боялася розповідати вам усе, для цього намагайтесь не реагувати надмірно, коли підліток зізнався, що спробував алкоголь.
Нема потреби вдавати, що ви зовсім не розчаровані, але якщо вдасться не дати гіперреакції – це служитиме сигналом для дитини про те, що вам можна довіряти, навіть коли щось пішло не так (більше тут: https://bit.ly/2mm8pCQ).
Ми за те, щоб діти отримали від нас тільки найкраще!
Здорових вам свят!
За матеріалами ААР, ЦГЗ і National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism