Час від часу у медіа з’являється чергова історія дитини, яка постраждала від удару струмом від потяга. Батьки реагують із жахом – і це зрозуміло. Сьогодні пропонуємо добірку порад для мам і тат підлітків, щоб запобігти нещастю.
Що таке зачеперство?
Зачеперство або трейнсерфінг – це проїзд на автозчепах вагонів поїзда, поручнях і підніжках, на гальмівних майданчиках та у відкритих кузовах (вантажних вагонів), на міжвагонних буферах та розетках, на дахах поїздів, зачепившись за зовнішню арматуру вагона. Підлітки йдуть на це найчастіше заради кількох секунд відео чи екстриму. Але в соцмережах не розповідають про те, що у такий спосіб хлопці й дівчата наражають себе на смертельну небезпеку. Бо в цій затії небезпечно все:
• напруга до 27 000 вольт (це в 120 разів перевищує напругу в домашніх розетках);
• падіння з висоти;
• зіткнення з перешкодами мостами, тунелями, опорами – на швидкості 60–100 км/год;
• різке гальмування – зачепер не зможе втримати рівновагу, часто все закінчується падінням;
• потрапляння під колеса – стрибок із вагона може стати причиною затягування під потяг.
Міфи про «розвагу»
Міф 1. Якщо не торкатися дротів, нічого не станеться
Правда: Щоб отримати удар струмом, необов’язково навіть торкатися дротів – достатньо просто наблизитися до них (це називається електрична дуга). Сам удар струмом може бути миттєвим.
Міф 2. Якщо бути обережним, струм не зачепить
Правда: Важко бути обережним на швидкості 80–100 км/год (саме з такою швидкістю рухаються потяги) – вони створюють сильну турбулентність, яка може зірвати людину з даху або затягнути під колеса.
Наслідки зачепінгу
Невидимий удар струму викликає глибокі опіки всього тіла або зупинку серця – шансів вижити дуже мало. Існує також юридична відповідальність за зачепінг, адже це ще й порушення закону. До 16 років відповідальність за дії дітей несуть батьки. Якщо зачепер створив аварійну ситуацію або пошкодив рухомий склад потяга, може настати кримінальна відповідальність.
Що робити, якщо ви помітили дитину на вагоні чи підніжці транспорту?
• повідомте чергового вокзалу або працівників залізниці;
• зателефонуйте на гарячу лінію Укрзалізниці: 0 800 503 111 (безплатно);
• викличте поліцію (102) або ДСНС (101);
• запам’ятайте місце події, щоб точно передати адресу команді порятунку.
А щоб убезпечити свою дитину від цієї «розваги», радимо говорити з нею. Так, ваша дитина готова до розмови. Розповідайте дітям про наслідки небезпечних ігор на залізниці, стежте за їх дозвіллям, знайомте з цікавими розвагами і будуйте з дітьми довірливі стосунки.
Ми піклуємось про найцінніше – здоров’я ваших дітей!