Як допомогти дитині не боятися гучних звуків сирени чи вибухів?

Записатись на прийом

🔕Маленькі українці вже 9 місяців живуть в умовах війни. Щоб зменшити вплив гучних звуків на дитячу психіку, дитяча і сімейна психологиня 👩‍⚕️Світлана Ройз дала кілька порад батькам:

✔️НормалізаціяДорослий фіксує і пояснює дитині ситуацію: “Я бачу, що ти боїшся. Так, це ж дуже гучний і неприємний звук, який лякає. Але коли ми чуємо сирену – це значить, що наші ЗСУ зафіксували загрозу і зараз її знешкоджують. Цей звук сповіщає, що про нашу безпеку дбають і нам потрібно подбати про себе, тому ми йдемо в безпечне місце”.

✔️ПідтримкаВажливо дати дитині сигнал про підтримку: я з тобою і буду з тобою весь час. А далі – запропонувати дію: хочеш, я візьму тебе на руки/обійму, а ти візьмеш свою іграшку.

✔️ЗавершенняПісля того, як загроза минула, скажіть дитині: «Ми в безпеці. Спасибі, ти був (була) таким сміливим, міцним. Ми чули так багато гучних звуків (їх можна назвати), але ми впорались». Можна сказати, що пишаєтесь її стійкістю і тим, як вона піклувалася про свою іграшку, чітко виконувала ваші вказівки тощо.

Запитуємо про те, що будемо робити, коли вийдемо з укриття.👩‍👧‍👦

Прості практики, щоб зняти напругу аудіального каналуСвітлана Ройз також радить прийоми, які допоможуть відволіктися та знизити напругу, повʼязану з гучними звуками:

1️⃣ Співати пісні.

2️⃣ Послухати аудіоказку в навушниках.

3️⃣ На кожну сирену промовляти дражнилки на російську армію – знецінювання і прояви вербальної агресії (дозволені батьками) допомагають дітям відреагувати емоції.

4️⃣ Помасажувати вуха (наче ми робимо масаж вух слонику) та простукати зону за вухами.

5️⃣ Застосувати дихальні практики з гучним видихом (можна робити видих з відкритим ротом).

6️⃣ Пограти в слоника, який обмахується вухами: прикладаємо долоні до вух – відкриваємо – закриваємо.

7️⃣ Пограти в «комахи», одну з «псевдоагресивних» ігор: уявляємо, що в приміщенні багато комарів і ловимо їх, плескаючи гучно в долоні, але не торкаючись інших гравців, а поруч із ними.

8️⃣ Викликати позіхання: проводимо пальцями від козелка вуха до щелепного суглоба і пропонуємо дитині позіхати.

9️⃣ Смоктати льодяник, сухофрукт або жувати жувальну цукерку, гумку.

🔟Пускати мильні бульбашки, щоб стимулювати потужний видих.📚За матеріалами МОЗ