Педіатр Львів

Все, що батькам необхідно пам’ятати про ліки

Коли дитина хворіє, іноді не обійтися без ліків. І хоч більшість із них є безпечними та ефективними, все ж таки це ліки і дуже важливо, щоб батьки давали їх дітям згідно інструкції, у визначений час та у правильній дозі.


❗️ Важливо знати, що не всі медикаменти, що продаються у найближчій аптеці мають доказову ефективність, наприклад біологічно активні добавки (БАДи), які зараз дуже популярні, проте існує обмежена кількість науково-обґрунтованих доказів їх користі для здоров‘я. Тобто ефективність більшості з них не підтверджена жодними клінічними дослідженнями, теж саме стосується і гомеопатії.


‼️ Усі ліки можуть мати потенційні побічні ефекти та повинні застосовуватись відповідно до інструкції.


✅ Важливо знати правильну дозу
Особливо для найменших діток, як правило, дозування розраховується на кілограм маси тіла, тому батькам потрібно знати актуальну вагу своєї дитинки. Також важливо використовувати ту мірну ложечку, що йде в наборі разом із ліками – чайна ложка з вашої кухні не підходить для коректного дозування, а передозування може бути небезпечним.


✅ Підвищену температуру не завжди потрібно знижувати
Природньо, що батьки хочуть полегшити страждання своєї дитини, коли йдеться про гарячку. Відразу з’являється спокуса збивати підвищену температуру, якою б вона не була. Важливо пам’ятати, що підвищена температура – це природній спосіб боротьби організму із інфекцією, відтак її не завжди потрібно лікувати.
У випадку, якщо температура у дитини стрімко зростає і загальний стан дитини значно порушений, чи є ще інші симптоми, що Вас насторожують, проконсультуйтесь із своїм педіатром, але не дивуйтесь, якщо у більшості випадків Вам порадять фізично охолоджувати дитинку та давати рясне пиття.


✅ Більше вітамінів – не обов’язково добре
Більшість дітей отримують достатньо вітамінів та мінералів з їжі, яку споживають, якщо в родині притримуються принципів здорового харчування.
Мультивітамінні комплекси не є потрібними, а іноді навіть можуть зашкодити, якщо дозування певних вітамінів перевищує норму.
Порадьтесь із своїм педіатром, перш ніж давати дитині вітамінні комплекси чи будь які інші дієтичні додатки.


✅ Зберігайте ліки відповідально
Завжди зберігайте ліки у їхніх упаковках, щоб не переплутати, а також це важливо, для запобігання передозування. Багато пігулок мають подібний вигляд, а маленьким діткам вони можуть нагадувати цукерки. Зберігати ліки необхідно так, як написано в інструкції (не варто їх зберігати у теплій вологій ванній кімнаті).
Завжди перевіряйте дату придатності перед тим, як дати ліки дитині, адже вони вже можуть бути неефективними та навіть зашкодити дитині. Впевніться в тому що ваша дитина знає як безпечно поводитися з ліками, вони повинні знати, що не можна їх вживати просто так.


✅Тримайте свого педіатра в курсі
Він повинен знати, які ліки, вітаміни чи дієтичні додатки отримує дитина, тому обов’язково скажіть педіатру про це під час візиту.
На жаль на скільки б обережними не були батьки, помилки іноді трапляються: взяли не ту пляшечку, пропустили дозу, чи навпаки передозували, – все може трапитись.

Відтак, якщо у вас виникли будь які сумніви чи маєте запитання щодо ліків, які Ви дали малюку – зверніться до свого педіатра, або якщо вас непокоїть стан дитини і Ви пов’язуєте це із передозуванням ліків, негайно зверніться за швидкою допомогою.

Ми піклуємось про найцінніше – здоров’я Ваших дітей!