Дефект міжшлуночкової перегородки (ДМШП) у дітей

Вроджена вада серця: Дефект міжшлуночкової перегородки (ДМШП) 

Записатись на прийом

Це найпоширеніша вада серед усіх вроджених вад серця. Зустрічається у 0,1-0,4 % всіх живонароджених і становлить приблизно 20-30 % від усіх вроджених вад серця (ВВС). 

ДМШП локалізуються в різних місцях і можуть бути різних розмірів. 

Шлуночкова перегородка складається з різних типів тканини, одна частина складається в основному з м’язів, а інша – з більш тонкої фіброзної тканини.  

Розташування та розмір отвору в перегородці визначає наслідки дефекту міжшлуночкової перегородки.

Невеликі дефекти міжшлуночкової перегородки рідко викликають проблеми.  Лікар зазвичай запідозрює дефект, під час аускультації серцевого шуму, під час звичайного медичного огляду.

! Цей шум часто відсутній у перші кілька днів життя.

Більшість цих дефектів закриється спонтанно, особливо якщо вони знаходяться в м’язовій частині перегородки.  

Навіть якщо дефект малого розміру не закриється, він рідко викликатиме проблеми зі здоров’ям, проте якщо малий дефект міжшлуночкової перегородки не закриться, дитину необхідно продовжувати спостерігати у кардіолога.

Натомість, великі ДМШП можуть викликати проблеми, які часто розвиваються поступово в перші кілька місяців життя.  

Перед народженням тиск у правій частині серця дорівнює тиску в лівій частині серця.

Як тільки дитина робить перший вдих, тиск у легенях і правій частині серця починає знижуватися.  Цей процес повільний і зазвичай займає 2-4 тижні, щоб тиск у легенях досягнув нормального рівня.

У перші 1-2 тижні життя діти з великими ДМШП можуть почуватися дуже добре.  Але коли тиск у правій частині серця знижується, кров почне текти шляхом найменшого опору (тобто з лівого шлуночка через дефект міжшлуночкової перегородки в правий шлуночок і в легені).  Це поступово призведе до виникнення застійної серцевої недостатності та вимагатиме лікування.

Симптоми

ДМШП мають дуже характерний шум. 

Однак його часто не чути при народженні, лише з часом і змінами тиску, його можна почути.

Менший дефект дає сильніший шум, ніж великий, і він може ставати голоснішим паралельно із спонтанним закриттям дефекту.

Уявіть собі садовий шланг: якщо вода тече вільно, вона видає тихий звук. Якщо пальцем зменшити вихідний отвір шланга, шум стане голоснішим.  

Важливо пам’ятати, що гучний шум не обов’язково означає великий дефект!

Немовлята, у яких є помірні або великі дефекти міжшлуночкової перегородки з посиленим скидом крові до легень, матимуть ознаки застійної серцевої недостатності. Основною ознакою буде поганий набір ваги малюка.

Лікування

Коли симптоми ДМШП важко контролювати за допомогою ліків або дитина погано набирає вагу, рекомендується хірургічне закриття дефекту.