Напевно усім батькам коли-небудь доводилося чути про міокардит.
Останнім часом про нього досить часто згадують у іноземних наукових джерелах, як про дуже рідкісний побічний ефект після вакцинації проти COVID-19.
На жаль, навколо цього питання також вже виникло і багато міфів.
Тож давайте розбиратися.
Що таке міокардит?
Це запалення серцевого м’язу, яке можуть викликати типові респіраторні віруси, як наприклад грип, чи SARS-CoV-2 – вірус, що є збудником COVID-19.
Характерними для міокардиту клінічними проявами є болі у грудній клітці, перебої у роботі серця чи задишка. Це захворювання може мати як дуже легкий перебіг, так і дуже важкий, який вимагатиме госпіталізації та може призвести до важкого ураження серцевого м’язу.
Міокардит та м-РНК вакцина.
Американський центр контролю та профілактики захворювань (CDC) визнав міокардит рідкісним побічним ефектом м-РНК вакцини, який більш типовий для хлопчиків підліткового віку, що більш імовірно виникає внаслідок посиленої імунної відповіді. Науковці продовжують вивчати цей зв’язок.
На щастя, дослідження демонструють, що перебіг пост-вакцинального міокардиту є набагато легшим ніж класичного, і його симптоми тривають значно коротше, скоротлива здатність міокарду не знижується та переважно не вимагає лікування.
Зважуємо ризики
Очевидно, що батьки дуже переживають через можливі поствакцинальні ускладнення, що можуть виникати у дітей.
Однак дуже важливо зважити всі ризики вакцинації та побічні ефекти інфекції COVID-19.
У випадку із COVID-19, діти та підлітки мають підвищений ризик інфікування та розвитку серцево-судинної патології із важчим перебігом ніж пост-вакцинальний міокардит.
Незважаючи на те, що ураження серця не так часто виникає у дітей, найбільш загрозливим наслідком COVID-19, є можливий розвиток мультисистемного запального синдрому (МСЗС), який характеризується складним перебігом і при якому уражуються різні органи та системи, включаючи серце.
Проведені останні дослідження показують, що поствакцинальний міокардит виникав лише у 4-7 підлітків чоловічої статі із 100 000.
Натомість у випадку, якщо б вони не були вакцинованими, більш ніж 5 500 з них могли б захворіти на COVID-19 протягом 3-х місячного періоду, що призвело б до 500 госпіталізацій, з потенційним розвитком МСЗС, міокардиту та навіть смерті.
Цифри точні – ризик захворіти на COVID-19, та розвитку важкого захворювання у дітей та підлітків, що можуть серйозно уражати серце – є набагато небезпечнішим ніж ризик розвитку поствакцинального міокардиту.
Отже, руйнуємо міфи:
Міф: вакцина проти COVID-19 спричинить розвиток серцевої патології у моєї дитини.
Факт: “діти більш схильні до розвитку серцево-судинної патології після інфекції COVID-19, ніж після вакцинації. Перебіг міокардиту після перенесеної інфекції COVID-19 набагато важчий, ніж після вакцинації.
Міф: діти хворіють COVID-19 не так важко, відтак не потребують вакцинації.
Факт: хоч діти рідко хворіють важко, проте, важкий перебіг таки можливий, а також вони можуть заражати інших COVID-19, і рідко, проте можуть і померти від COVID-19. Навіть якщо діти на початку захворювання не мають жодних симптомів ковіду, у них таки є шанси розвитку МСЗС.
Міф: Діти із вродженими вадами серця мають вищий ризик розвитку пост-вакцинального міокардиту.
Факт: Вроджені вади серця не є фактором ризику розвитку поствакцинального міокардиту, проте вони є визнаними фактором ризику важкого перебігу COVID-19 (CDC).
Отож можна зробити висновок, що ризики від захворювання ковідом значно перевищують можливі ризики після вакцинації.
Пам’ятаймо, що вакцинація, в тому числі і дітей, залишається єдиним дієвим способом зупинити пандемію, щоб наші діти були здоровими і щоб наше буденне життя якнайшвидше повернулося до назад до нормального.
Health officials, AAP urge COVID-19 vaccination despite rare myocarditis cases | AAP News | American Academy of Pediatrics
New information for parents on myocarditis and COVID-19 vaccines – Harvard Health
Clinical Considerations: Myocarditis after mRNA COVID-19 Vaccines | CDC
COVID-19 Vaccination-Associated Myocarditis in Adolescents – PubMed