Поговоримо про небезпеку утоплення та про безпечну поведінку на воді!
Літо вже нарешті тут!
Розпочинається сезон відпусток і вже зовсім скоро ми усі будемо охолоджуватись на березі озера, моря чи басейну.
Проте разом із веселощами, приходить і небезпека утоплення.
Згідно даних CDC, у США утоплення є першою причиною смерті дітей віком 1-4 роки та другою у дітей віком 5-14 років.
Щороку близько 800 дітей віком 0-17 – чи 2 дитини на день гинуть під час купання, плавання чи під час ігор біля води. Близько 2\3 смертей виникають в проміжку між травнем та серпнем. На кожну дитину, що втопилася ще 5 дітей потрапляють в лікарню в стані близькому до утоплення.
Прихована небезпека відкритої водойми
Найбільш часто утоплення відбувається саме у відкритих водоймах: ставках, озерах, річках, морях та океанах. Також ризики утоплення є найвищими саме у підлітковому віці та серед хлопців.
Це можна пояснити різними фактами:
Вода може бути темною чи мутною, відтак плавець будь якого віку може не помітити каміння, колоди, підводні рослини чи якесь сміття.
У відкритій водоймі не завжди можливо зорієнтуватися, щодо справжньої відстані до берега чи щодо її глибини.
Підводні течії та приливи роблять відкриту водойму непередбачуваною. У річці дитину може понести за течією, а підводні течії океану можуть віднести їх вздовж берега чи у відкрите море. Приливи також змінюють водну місцевість, там де була мілина ще вранці, може з’явитися різкий перепад у глибину на вечір.
Погода та сезонні зміни впливають на водні умови. Сильні дощі та сезонні потопи можуть провокувати утворення сильних підводних течій, навіть у ставках та річках, яких немає у дні без дощу.
При різкому зануренні у холодну воду можна отримати раптовий «шок» чи оніміння, який може спричинити панічну атаку та негативно вплинути на здатність плисти, особливо при раптовому падінні у воду з човна чи причалу.
Основні правила безпеки на воді:
Утоплення відбувається швидко і тихо, як правило батьки очікують криків, махання руками та бризкання води.
В реальному житті все відбувається не так, відтак дуже важливо постійно пильнувати дітей та навчити їх правил поведінки у воді.
Пильнуйте дітей коли вони у воді чи біля неї, тримайтесь на відстані витягнутої руки та не відволікайтесь ні на мить.
Завжди плавайте у парі, у випадку, якщо підлітки хочуть плавати без батьків, вони це можуть зробити разом із кимось іншим, але важливо, щоб вони повідомили Вас про те з ким і коли. Теж саме стосується і дорослих!
Чітко визначте того, хто із дорослих пильнує дитину. Якщо є така можливість то робіть це із кимось по черзі, що 15 хвилин, так щоб завжди бути напоготові.
Якщо вдома є басейн чи водойма, огородіть його огорожею з усіх боків із хвірткою, що автоматично закривається.
Зливайте воду із дитячих басейнів після кожного використання, та перевертайте їх догори ногами, щоб у них не накопчувалася вода.
Обов’язково запишіть своїх дітей на уроки плавання, з 4 років, а деякі дослідження кажуть і про переваги розпочинати їх ще раніше.
Поясніть дітям відмінності плавання у басейні та у відкритій водоймі. Розповідайте при мутну воду, незрозуміле дно, раптові течії та приливи.
Подбайте, щоб діти одягали рятівні жилети, під час плавання у човні, для початківців та тих, хто ще не вміє плавати, коли вони знаходяться біля відкритої водойми.
Важливо підібрати розмір жилету відповідно до віку, ваги та зросту дитини.
Завжди обирайте для відпочинку зони рекреації, які призначені для плавання, вони, як правило, є перевіреними, щодо безпеки та мають рятувальників.
Навчіться базових навичок для порятунку утоплеників та реанімаційних заходів, чим швидше розпочати реанімаційні заходи тим вищі шанси на виживання.