Зимові місяці – саме час, щоб вакцинуватися від кліщового енцефаліту та набути максимальний імунітет до весняних місяців, коли кліщі стають найактивніші.
Кліщовий енцефаліт (КЕ) — це гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи (ЦНС) у вигляді енцефаліту, що може привести до інвалідності, а в окремих випадках — аж до смерті.
Кожен з нас може потенційно контактувати з кліщем будь де – у міському парку, лісі, тощо.
Зараження людини відбувається, коли кліщ присмоктався, при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісуванні місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів, коли збудник потрапляє через слизові оболонки, що також є варіантом контактної передачі.
Але також зараження може відбуватись і при контакті з малою формою розвитку кліща, у такому випадку ми його взагалі можемо і не побачити. Подальший перебіг КЕ – грипоподібний, симптоми виникають через місяць від початку захворювання. Відтак, дуже важко відслідкувати сам контакт, а 95% симптомів неспецифічні це – втома, роздратованість, головний біль… тобто легка загальна картина.
До початку масових кампаній вакцинацій, в Європі кліщовий енцефаліт становив біля половини всіх інфекцій центральної нервової системи. На сьогодні в Австрії близько 90 % всього населення пройшли хоча б один курс щеплень. Первинний курс проводиться в ранньому дитинстві та продовжується регулярними ревакцинаціями кожні 3-5 років. Такий підхід дозволив знизити кількість випадків кліщовий енцефаліт, в порівнянні з початковим періодом вакцинації, не зареєстровано жодного випадку хвороби серед дітей, що отримали 2 дози вакцини.
Курс вакцинації складається з двох доз з інтервалом від 2 тижнів до 1 місяця (після чого захищеними є 95 % щеплених). Перша ревакцинація проводиться через 9-13 місяців після введення другої дози, наступна ревакцинація — через 3 роки після введення третьої дози.
Серед протипоказань лише гострі або загострення хвороб, алергія на компоненти вакцини, вагітність та період лактації. Надає захист від обох варіантів інфекції — європейського та далекосхідного.
Тож ФСМЕ – проста та доступна можливість убезпечити себе та сім‘ю та в спокої насолоджуватись активним відпочинком:)