Чи варто давати дітям ліки від кашлю?

Записатись на прийом

Батьки хочуть, щоб діти одужували якнайшвидше. Однак не завжди варто давати дітям ліки, лиш би тільки позбутися нав’язливого кашлю, це не завжди найкраще рішення і ознака того, що ви хороші батьки.

“Давати дітям ліки від кашлю та застуди треба з неабиякою обережністю”, – переконана наша педіатриня, пульмонологиня Лідія Миронівна Наконечна.

Чому не варто спішити з ліками?

Діти – це не маленькі дорослі, особливо це треба пам’ятати, коли мова йде про ліки для них. Організм, який швидко розвивається, має особливі потреби, їх можна безпечно задовольнити лише за допомогою ліків, призначених для їх вікової групи. Багато ліків для дорослих є небезпечними для дітей!

Більшість ліків від кашлю і застуди є потенційно шкідливими, крім того, їх ефективність у дітей не доведена, а в багатьох випадках ризик від їх застосування перевищує потенційну користь. Тепер ви розумієте, чому ми такі обережні, коли призначаємо їх для маленьких дітей до 6 років?

Але є і добрі новини. Зазвичай заcтуда триває від кількох днів до тижня. Найбезпечнішими і часто найефективнішими методами лікування застуди у дітей є відпочинок і рясне пиття. Деякі перевірені часом домашні засоби дійсно допомагають полегшити дискомфорт дитини.

Безпечні способи полегшити загальний стан дитини:

  • Необов’язково відразу давати ліки при лихоманці, якщо вона не викликає дискомфорту (це не стосується малечі до 3 місяців!).
  • Зазвичай кашель не потрібно пригнічувати за допомогою ліків, якщо він не заважає сну і активності малечі упродовж дня, адже це спосіб організму очистити дихальні шляхи від слизу. У дітей з астмою все по-іншому, підхід до лікування кашлю для них відрізняється.
  • Теплий напій або ложка меду (тільки для дітей від 1 року) можуть заспокоїти біль у горлі і зменшити подразнюючий кашель. Біль у горлі найкраще лікувати простим протизапальним засобом, як-от ібупрофен.
  • Маленькій дитині з закладеним носом можна допомогти сольовими краплями або спреями, щоб розрідити слиз, а потім прочистити ніс за допомогою аспіратора. Зволожувач повітря у кімнаті допоможе суттєво полегшити загальний стан.
  • Коли ліки потрібні малечі?

Якщо ви зробили все, щоб допомогти дитині одужати без ліків, але її стан не покращується і ви відчуваєте, що ліки необхідні, пам’ятайте, що потрібно діяти обережно. Завжди уважно читайте етикетку, щоб переконатися, що даєте правильну дозу.

Правила для ліків малечі:

  • Перевірте віковий діапазон. Ліки від кашлю дітям до 6 років не рекомендовані взагалі!
  • Знайте дозування. Інформація, яку дозу потрібно давати дитині залежно від її віку і ваги можна прочитати в інструкції.
  • Записуйте частоту прийому, щоб уникнути передозування.
  • Читайте все написане дрібним шрифтом. Багато ліків від кашлю та застуди мають кілька інгредієнтів. Переконайтеся, що не даєте дитині кілька препаратів з однаковими діючими речовинами.

Одужуйте правильно!